მხიარულს და მოსიყვარულეს ფოტოსესიის დროს ერთი არ გაუღიმა. საერთოდაც, ჩვენს სტუმრობას ძალიან სერიოზულად მოეკიდა. ჩვენ მნიშვნელოვან დღეს შევხვდით ერთმანეთს. იმ დილას ირაკლიმ პირველად გაიპარსა წვერი. „გავიზარდე, – მითხრა რამდენჯერმე და საკუთარი დაბადების ამბავი მომიყვა. – ექიმებმა თქვეს, ბიჭიაო და ხელში ამიყვანეს“. დაბადება, გარდაცვალება, ქორწინება, გაყრა – ირაკლის ის პერიოდი აქვს, როდესაც ადამიანი ამაზე ბევრ ფიქრს იწყებს. ირაკლიც მოცულია ამ ამბებით, მეტადრე კი საკუთარი დაბადებით და ცხოვრების პირველი დღეებით, ის ხიბლავს, რაც მისი მეხსიერების მიღმაა, რის შესახებაც სხვებისგან სმენია.
ექიმებმა თქვეს, ბიჭიაო... ბებიებმა წაიყვანეს თავისთან და ძალიან უყვარდათ. ახლაც უყვართ. როდესაც ირაკლი რომელიმე მათგანის სახლში რჩება, დილით გაღვიძებული, ბებიას მუდამ ერთი და იმავე სიტყვებით ესალმება: დილა მშვიდობისა, ჩემო საყვარელო და ჩემო სიტკბო. ოღონდ ირაკლი „სიტკბოს“ ნაცვლად „სიკმოს“ ამბობს და ბებიებიც ასე ეძახიან: „ჩვენი სიკმო“.
მუსიკა უყვარს. განსაკუთრებით, ბრიუს სპრინგსტინი, რომლის კომპოზიციებზე საათობით შეუძლია იცეკვოს.
„ბედნიერი ვარ, რომ გავიზარდე“. ირაკლიმ წვერი გაიპარსა, მანამდე კი დაიბადა და ექიმებმა თქვეს, ბიჭიაო... ირაკლიმ იცოდა, რომ ჩვენ მივდიოდით სტუმრად, ისიც იცოდა, რომ რაღაც უნდა მოეყოლა საკუთარ თავზე. ამ მისთვის მნიშვნელოვან დღეს ეს ამბავი მოამზადა და იმდენჯერ გვიამბო საკუთარი დაბადების შესახებ, რომ ბოლოს ამ ამბავმა სრულიად მითოლოგიური ელფერი შეიძინა.
ირაკლი გულითადი მასპინძელია. სტუმარი უყვარს. საერთოდაც, ყველა უყვარს, ადამიანებიც და ცხოველებიც. საათობით შეუძლია ზოოპარკში მაიმუნების გალიის წინ გაჩერდეს და იმათ ცხოვრებას დააკვირდეს. მალე ირაკლის ოჯახში ახალი წევრი გამოჩნდება. ლეკვი უნდა მოიყვანონ და ირაკლი მომავალი აღსაზრდელის სახელზე ფიქრობს. სამი ვარიანტი აქვს და სამივე იმ ადამიანების სახელებია, რომლებიც განსაკუთრებით უყვარს. ჯერ არ გადაუწყვეტიათ, რა ჯიშს აარჩევენ, მაგრამ მე რატომღაც დარწმუნებული ვარ, რომ ძალიან გაუმართლებს იმ ლეკვს, რომელსაც პატრონად ეს მზრუნველი ადამიანი შეხვდება.

Usually joyful and loving, Irakli didn’t smile even once during our photo session. He took our visit very seriously. We had met on an important day for him, earlier that morning Irakli had shaved his face for the first time ever. “I’ve grown up,” he told me several times.
He went on to tell me about when he was born, “the doctors said, ‘it’s a boy,’ and lifted me in their arms.” Birth, death, marriage, divorce, Irakli is at a stage when people think a lot about such things. He is very absorbed by it all, especially his birth and his first few days of life. He is fascinated by these moments of which he has no memory but has been told all about by other people.
After “It’s a boy,” his grandmothers took him in and loved him a lot. They still do and sometimes Irakli stays over at one of their houses. When he wakes up there the next morning, he always says the same thing to his Granny “Good morning, my love, my sweetie.” But instead of saying “sweetie,” he says “smeety,” so that’s why his Grannies call him “Smeety.”
He loves music, especially Bruce Springsteen. He can dance for hours to those songs.
“I am happy that I’ve grown up.” Irakli shaved his face, before that he had been born and the doctors said, “It’s a boy.” He knew that we were coming to visit him, and he also knew that he had to tell us something about himself. On this important day, he prepared his story and told it to us so many times that it became almost legendary.
Irakli loves guests and is a generous host. Mostly he loves everybody, people and animals too. Sometimes he stands in front of the monkeys’ cage at the zoo for hours, observing them closely.