კონფერენცია #5 - დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღე
21 მარტი დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღეა, 19 მარტს, 14:00 საათზე გაიმართება რიგით მე-5-ე კონფერენცია, სადაც განიხილება დაუნის სინდრომის მქონე ბავშვებისა და მოზარდების განვითარების, განათლებისა და დასაქმების ხელშეწყობის საკითხები თუ პრობლემები
ასოციაციის წევრ მომხსენებლებთან ერთად, კონფერენციაზე ჩაგვერთვებიან დაუნის სინდრომის საერთაშორისო ასოციაციის წევრები და გაგვიზიარებენ თავიანთ გამოცდილებას
2021 წლის დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღის გზავნილია #ჩვენვაკავშირებთ
პანდემიის პირობებში ცხოვრებამ კარგი გაკვეთილი მოგვცა იმისა, თუ როგორი მნიშვნელოვანია განსაკუთრებით შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ადამიანებისთვის კავშირი საზოგადოების დანარჩენ წევრებთან.
პირდაპირი და გადატანითი მნიშვნელობით სწორედ ჩვენ ვაკავშირებთ ერთმანეთს მომავალი წარმატებისთვის, განათლებისთვის, განვითარებისთვის, დასაქმებისთვის, დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის

Conference #5 - World Down Syndrome Day
5th conference on the occasion of the World Down Syndrome Day on March 19, at 14:00. The conference will be held remotely and will last for two hours.
Registration for the conference is available until March 15, at the following link: bit.ly
The agenda and meeting link will be emailed to you by March 16th.
The conference is dedicated to the importance of promoting the development of adolescents aged 7 to 18 with Down Syndrome. In Georgia, this age group still does not have adequate support in the form of public services. The small list of programs that are being implemented is outdated and does not meet the modern challenges and individual development needs of children
Our organization team in Georgia celebrates March 21 for the tenth time this year - World Down Syndrome Day.
This year's global message is "We Connect", which responds to the pandemic situation in the world.
Living in a pandemic has taught us a good lesson about how important it is to connect with the rest of society, especially for people with disabilities. We connect each other for future success, education, development, employment and independent living.
The conference will be attended by executive and legislative decision-makers, local and international organizations working on the topic, and the diplomatic corps.